Kozmetik Endüstrisi Lüks Moda Markalarının Yeni Gözdesi Mi?

Yves Saint Laurent Beauty

Dünyaca ünlü lüks moda evi Paco Rabanne, geçtiğimiz günlerde kozmetik endüstrisinde de faaliyet göstereceğini ve en kısa zamanda makyaj koleksiyonunu tüketiciyle buluşturacağını açıkladı. Hatrı sayılır bir süredir renkli kozmetik üzerine de koleksiyon sunan Dior, Chanel, Tom Ford gibi lüks moda evlerinin sayısı pandemiyle birlikte hızlı bir şekilde artarken akıllarda şu sorular var. Lüks moda markaları kozmetik endüstrisine neden bu kadar ilgi gösteriyor? Ulaşılabilir olmak yeni lüks mü? Peki ya sektörde zaten var olan lüks kozmetik markalarını neler bekliyor? Gelin, beraber inceleyelim.

Dior Beauty
Dior Beauty

Yaratıcılığın, estetiğin ve tabi ki paranın hakim olduğu lüks moda dünyasında, moda evleri uzun zamandır zarafeti, ayrıcalığı ve yeniliği kendi tarzlarında yorumlamaya çalışıyor. Ancak son yıllarda bu ikonik moda evlerinin birçoğu onları görmeye alışkın olduğumuz podyumların da ötesine geçerek kozmetik alanına yöneldi. Pandeminin hemen akabinde yaşanmaya başlanan tedarik zinciri krizi yerini Türkiye gibi ülkelerde daha derinden hissettiğimiz küresel ekonomik krize bıraktı. Kriz, tüketicide ilk olarak lüksten vazgeçme dürtüsünü uyandırınca markalar için de segment ve kar genişletme amaçlı yeni bir ürün grubu yaratma isteği ortaya çıktı. İşte tam da bu arz ve talep ilişkisi kapsamında “lüks kozmetik” imdada yetişti.

Rihanna, Fenty Beauty, 2023
Rihanna, Fenty Beauty, 2023

Lüks moda markaları için kozmetiğe geçiş, marka evrenlerini genişletme fırsatını temsil ediyor aslında. Moda, giyim yoluyla kendini ifade etmekle ilgiliyse eğer kozmetik ise kendini ifade etmek için modayı en ideal şekilde tamamlayan tüketim şekli. Lüks markalar kozmetik sektörüne girerek müşterilerine daha kapsamlı bir yaşam tarzı deneyimi sunabiliyor. Bu sadece tasarımcı kıyafetleri giymekle ilgili değil; markanın estetiğini tepeden tırnağa somutlaştırmakla ilgili tüme vardığımız noktada. Çantasına zaten bayıldığınız bir markanın ojesine neden bayılmayasınız ki?

Chanel Beauty, İlkbahar/Yaz, 2022
Chanel Beauty, İlkbahar/Yaz, 2022

Makyaj endüstrisinin modaya kıyasla daha evrensel bir dil olduğu aşikar. Kültürel farklılıklar veya kişisel hazlar ne olursa olsun, dünyanın her yerindeki tüketici benzer güzellik ürünlerine ilgi duyuyor. Lüks moda markaları kozmetik endüstrisindeki muazzam pazar potansiyelinin uzun zamandır elbette ki farkında. Güzellik ürünleri yaratıp satarak, üst düzey modaya düzenli olarak yatırım yapmayanlar da dahil olmak üzere daha geniş bir müşteri tabanına ulaşabilmek pandemiyle birlikte bu farkındalığın ticarete dökülmesini kaçınılmaz kıldı adeta.

Armani Beauty
Armani Beauty

Lüks moda markaları hepimizin bildiği üzere prestij ve ayrıcalık üzerine kuruludur. Bu değerler, birinci sınıf ambalajların, yüksek kaliteli içeriklerin ve sınırlı sayıdaki sürümlerin ayrıcalık hissi yarattığı kozmetik ürünlerine de kolayca taşınıyor. Lüks bir moda markasının kozmetik ürününe sahip olmak sadece bir güzellik tercihi değil aynı zamanda markanın cazibesini artıran bir statü sembolü haline geliyor. Birçok lüks moda markasının kendi butikleri ve amiral mağazaları bulunuyor. Markalar, giyim ve aksesuarların yanı sıra kozmetik ürünleri de sunarak müşterilerinin genel perakende deneyimini geliştirmeyi de amaçlıyor.

Tom Ford Beauty
Tom Ford Beauty

Lüks moda markaları kozmetik sektörünü kucaklamaya devam ederken, daha da heyecan verici iş birlikleri, yenilikçi ürünler ve sürükleyici perakende deneyimleri görmeyi bekleyebiliriz. Bu markalar güzellik standartlarını yeniden tanımlamaya ve tüketicilere lüks yaşama bütünsel bir yaklaşım sunmaya hazırlanıyor. ABD’de yayınlanan Global Lüks Tüketim Raporu’nun güncel verilerine göre 2022’nin başında dünya çapında 47 milyar dolarda seyreden lüks kozmetik endüstrisinin net geliri 2027’nin sonunda 65 milyar dolara ulaşabilir. Bu da sektörde halihazırda var olan lüks kozmetik markaları için rekabetten ziyade bir pazar genişlemesi demek. Yani rakipler çoğaldıkça kümülatifte de gelirler çoğalmaya devam ediyor.

NikkieTutorials x Marc Jacobs Beauty, 2023
NikkieTutorials x Marc Jacobs Beauty, 2023

Sonuç olarak lüks moda markalarının kozmetik endüstrisine girişi marka evrenlerini genişletme, güzelliğin evrensel çekiciliğinden yararlanma ve müşterileri için prestijli bir yaşam tarzı deneyimi yaratma arzusundan kaynaklanıyor diyebiliriz. Moda ve güzellik bir araya geldikçe, bu markalar sadece ne giyeceğimizi değil aynı zamanda güzelliğimizi nasıl geliştireceğimizi de şekillendirmeye hazırlanıyor ve 21. yüzyılda lüksün özünü yeniden tanımlıyor. Bu nedenle, bir dahaki sefere o özel tasarım ruja veya fondöteni elinize aldığınızda, görünümünüze yalnızca bir parça çekicilik katmadığınızı unutmayın; siz aslında tam bir lüküs hayat yaşıyorsunuz!

Yorumlar