Amerikan Futbolu Off-White ve Dolce&Gabbana’yı Nasıl Karşı Karşıya Getirdi?

Usher, Dolce&Gabbana, 2024

Her yıl olduğu gibi bu sene de Şubat’ın gelişiyle Amerikan futbolunun zirvesi Super Bowl (Amerikan Futbolu Ligi Şampiyonluk Maçı), Halftime Show olarak da bilinen gelenekselleşen devre arası gösterisiyle bir kez daha moda dünyasında yeni kıvılcımları alevledi. Yaklaşık 24 saat önce gerçekleşen Usher’ın devre arası gösterisi, moda dünyasının bir kez daha bu büyük sahnede nasıl bir galibiyet sergileyebileceğinin mükemmel bir örneğini sundu. Usher, kimi çevrelerce oldukça sıkıcı kimi çevrelerce oldukça eğlenceli bulunan tartışmalı performansında Off-White ve Dolce&Gabbana ile yer alırken şu soruyu sormakta fayda var. İki moda devi nasıl oldu da aynı sahneyi paylaştı? Usher, moda dünyasının ne zamandır özlemini duyduğu “o çocuk” olabilir mi? Gelin, beraber inceleyelim.

Usher ve Alicia Keys, Dolce&Gabbana, 2024

Usher, performasının başlangıcında Dolce&Gabbana’nın ne hikmetse oldukça Versace’yi andıran tasarımlarıyla sahnede yerini aldı. Bu iş birliği, Usher’ın sahne üzerindeki hakimiyetini ve duruşunu daha da zenginleştirirken, Dolce&Gabbana’nın sahne kostümleri konusundaki uzmanlığını ve terzilik konusundaki becerisini de ön plana çıkardı. Fakat şunu unutmamakta fayda var. Bir süredir moda dünyasında tartışmalı bir duruşu olan Dolce&Gabanna, uzun aradan sonra ilk kez görücüye çıkıyor aslında. Bu kapsamda Usher, bu iş birliğini “Ne giydiğiniz önemlidir, insanlara kendini iyi hissettirir. Dolce&Gabbana da bana tam anlamıyla sahnede bunu hissettiriyor” sözleriyle taçlandırsa da ne yazık ki marka dijital erişimlerde kendine istediği yeri bulamamış gibi görünüyor. Vogue ve GQ gibi yayınlar dijital manşetlerine Usher’ı taşırken bu iş birliği tamamen Off-White ile kurgulanmış gibi lanse edip, Dolce&Gabbana’nın adını bile geçirmeye pek de gerek duymadı. Bu arada, Usher’a sahnede eşlik eden Alicia Keys’in de Dolce&Gabbana imzalı bir kostüm giydiğini de atlamamak gerek.

Usher, Off-White, 2024

Usher’ın Off-White ile iş birliği, markanın yeni sanat direktörü Ib Kamara’nın elinden çıkan özel tasarımlarla sahne alması, moda ve müziğin nasıl iç içe geçebileceğinin canlı bir göstergesi niteliğinde. Kamara, Usher için özel olarak hazırlanan parıltılı deri ceket ve roller patenler dahil olmak üzere beş parçalık bir koleksiyon yarattı. Bu kostümler, Off-White’ın marka imajını küresel bir sahnede nasıl güçlendirebileceğinin ve geniş kitlelere nasıl ulaşabileceğinin mükemmel bir örneğini sergilerken aynı zamanda sadece sokak giyiminde değil, bu saatten sonra büyük sahnelerde de ciddi bir oyuncu olduğunu kanıtlar nitelikte. Konfor alanının dışında ve iddialı bir adım atan Off-White’ın izleyicilerden aldığı tepkileri ve basın yansımalarını da değerlendireceksek şayet, bu yarışın gerçek kazananı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Usher, 2024

2024’te bir kez daha, Super Bowl’un sadece bir spor etkinliği olmadığı, aynı zamanda moda dünyası için de bir platform olduğu yadsınamayacak bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Usher’ın ara ara (!) üstsüz de devam ettiği performansı ve lüks moda evleriyle olan iş birlikleri, moda markalarının büyük etkinlikler aracılığıyla nasıl değer yaratabileceğinin ve hedef kitleleriyle nasıl duygusal bağlar kurabileceğinin altını çizerken, farklı kulvarlarda yürüyor gibi görünen iki lüks markanın da nasıl uyum içerisinde ortak bir paydada da buluşabileceğini gösteriyor. Moda dünyasının Super Bowl gibi kültürel etkinliklerden nasıl nemalandığı ve bu platformların markalar için nasıl birer fırsata dönüşebileceği bir kez daha kanıtlanırken, doğru marka yönetimi ve konfor alanı dışında bi imaj yönetiminin Off-White gibi genç markaların nasıl lehine sonuçlandığını da gözler önüne seriyor.

Yorumlar