Old Money Stili Göründüğü Kadar Masum Mu?

Polo Ralph Lauren, 80’ler

Bugüne dek Tommy Hilfiger’dan Michael Kors’a bir çok global moda markasının modelliğini yapan günümüzün en büyük it girl’lerinden ünlü müzisyen Lionel Richie’nin kızı Sophia Richie, 22 Nisan’da sosyal medyadaki tüm gözleri üzerine çektiği bir düğünle evlendi. Fransa’nın küçük sahil şehri Antibes’te evlenen Sophia Richie ve çiçeği burnunda eşi Elliot Grainge’nin çabadan uzak, minimal ama bir o kadar lüks düğününe dünya jet sosyetesi akın ederken, 24 yaşındaki model uyanmakta olan bir devi bir anda ayağa kaldırmayı başardı. Stiliyle halihazırda kendinden söz ettiren Sophia Richie, düğünüyle birlikte sosyal medyanın bir süredir gündeminde olan “old money” estetiğini yeniden gündeme getirdi. Peki, old money nasıl bir anda bu kadar popüler oldu? Günümüz sokak modası anlayışına tamamen ters düşen bu stil nasıl kendine yeniden alan yarattı? Gelin, beraber inceleyelim.

Sophia Richie, 2023
Sophia Richie, 2023

Old money veya Türkçeleştirdiğimiz şekliyle “eski para“, terminolojik olarak aileden kalan miras, vesayet yoluyla edilinen servet olarak tanımlanıyor. Günümüze ulaşan aristokrat ailelerin giyim, hayat tarzı ve eğlence anlayışını yansıtan bu kavram, bugün popüler bir moda trendi olarak zihinlerimizde yer buluyor. Özellikle TikTok’ta büyük bir akım haline gelen old money estetiği, gösterişsiz ama lüksü uzaktan tanıyabileceğiniz bir giyim anlayışının sokağa adapte edilebilme çabası olarak nitelendirilebilir. Dünyanın geçmişte Prenses Diana, Jackie Kennedy gibi isimlerle tanıdığı ve 2000’lere geldiğimizde ise Gossip Girl dizisinin ikonik karakteri Blair Waldorf ile tekrar tanımlanan old money stili, bugün Sophia Richie, Kate Middleton ve Victoria Beckham gibi isimlerle anılıyor.

Prenses Diana
Prenses Diana

Gösterişsiz bir zenginliğin yansıması olarak nitelendirebileceğimiz old money stili, bugün “quite luxury” olarak da adlandırılan nam-ı diğer sessiz lüks ile hizalanan bir estetik içerisinde sunuluyor. Öyle ki logolara veya markalara sözde bağımlı kalmadan kaliteli parçayı sürdürülebilir bir şıklık ile kombinlemek şeklinde tabir edilen bu stil aslında göründüğü kadar masum değil. Öyle ki Ralph Lauren’in başını çektiği Anglo-Sakson bir moda anlayışı olarak dünden bugüne uzanan old money Hermes, Banana Republic, Brooks Brothers, Scotch&Soda, J. Crews gibi markaların bir tezahürü. Bir zümre anlayışı olarak oligarşiyi ve imtiyaz sahibi olmayı alt metinlerinde barındıran old money, sokağa inmeye çalışırken öte yandan sınıfsal engellere takılıyor. Glamour’dan Laura Hampson, Nisan 2023 tarihli “Sophia Richie’nin Problematik Old Money Stili” başlıklı yazısında bu estetiği “imtiyazlı üst sınıfın samimiyetsiz bir yansıması” şeklinde nitelendirdi. The New Yorker’dan Chris Wiley ise old money estetiği hakkında “kendini üst bir zümreye ait hissetmek isteyen fazla Amerikalı bir Gen Z davranışı” yorumunu yaptı.

themidwaygentleman.com, 2023
themidwaygentleman.com, 2023

Bugün #oldmoney etiketiyle paylaşılan içerikler TikTok’ta ve Instagram’da 1 milyarın üzerinde görüntülenme rakamına sahip. Moda tüketicilerinin ve buna bağlı olarak sosyal medya kullanıcılarının daha şık, daha elegant, daha gusto sahibi bir yaklaşımla ele aldığı old money stili, bir estetikten ziyade bilinçaltında yatan bir aidiyet hissini canlandırıyor. Var olmaktan ziyade ait olmak üzerine konumlandırılan bu moda trendi, sosyal medya tüketicisinin kendi imajını ve itibarını yansıtmak istediği bir idea aynı zamanda. Her ne kadar sokağa indirgenmeye çalışılan bir moda akımı gibi görünse de old money sayesinde yıllar sonra ilk kez Ralph Lauren, en çok kazanan 10 moda markasından biri haline geldi. The National News’tan Gemma White’a göre “sömürgeci ve mirasyedi bir anlayışı pompalarken, beyaz ve ırkçı bir yaklaşımla yıllardır uzlaşmaya çalıştığımız eşitlikçi duruşu ayrıştıran” old money estetiği, ütüsüz keten bir gömlekle sokağa çıkamayacağınızı size öğütlerken, aristokrasinin unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini tekrar canlandırmayı amaçlıyor.

Yorumlar