Netflix’in Glamorous’ı Kozmetik Endüstrisinin Gerçek Yüzü Mü?

Miss Benny ve Kim Catrall, Glamorous, 2023

Netflix’in geçtiğimiz günlerde tüm dünyada yayına giren çiçeği burnunda dizisi Glamorous hakkında MSNBC’den Noor Noman, yapımdan övgüyle bahsettiği yazısında “ana karakterin işe alım şekli bile absürt bir abartı taşıyor fakat makyaj dünyasında işler bazen böyle yürür” yorumunu paylaştı. Sex and The City’nin Samantha’sı Kim Catrall’ın yıllar sonra ekranlara döndüğü Glamorous, kuir bir yapım olarak adından oldukça söz ettirirken bizlere öte yandan kozmetik endüstrisinin kirli yüzünden de bahsediyor. Peki, konu makyaj malzemeleri olduğunda her şey gerçekten toz pembe mi? Kozmetik endüstrisinde dizide anlatıldığı kadar büyük oyunlar dönüyor mu? Gelin, beraber inceleyelim.

Miss Benny, Glamorous, 2023
Miss Benny, Glamorous, 2023

Bir mağazanın kozmetik reyonunda satış danışmanlığı yapan Marco (Miss Benny)’nun hayatı, reyonuna alışveriş yapmaya ve kendi markasının ürünlerini görmeye gelen Madolyn (Kim Catrall) ile tanışmasıyla bir anda değişir. Kendini bir anda eski bir süpermodel olan Madolyn’in asistanı olarak bulan Marco, aynı zamanda Madolyn’in kurduğu makyaj ürünleri üzerine yoğunlaşmış kozmetik markası Glamorous by Madolyn‘in entrika dolu dünyasına dalar. Bir yandan kuir bir birey olarak kendini tanıma yolculuğuna çıkan Marco, aynı zamanda kozmetik endüstrisinin kirli oyunlarıyla başa çıkmak zorunda kalır.

Glamorous, 2023
Glamorous, 2023

Basına verilen demeçlerde dizinin özellikle kuir bir hikayenin çevresinde yoğunlaştığı ve trans bireylerin daha görünür olabilmesi adına bir senaryo etrafında şekillendiği vurgusu yoğun bir şekilde yapılsa da yapımın değindiği konuların birçoğu kozmetik endüstrisinin kirli yüzünü de seyircinin gözleri önüne seriyor. Influencerların bugün endüstri üzerinde hatrı sayılır bir şekilde söz sahibi olmaları dizide Marco’nun başına gelen trajikomik bir hikaye olarak aktarılırken, sürdürülebilirlik meselesinin markaların ilk planında olmaktan ziyade ihtiyaç duyulduğunda veya işin içinden çıkılamadığında yanaştıkları bir yedek plan olduğundan bahsediliyor. Endüstride yarışan markalar arasındaki rekabetin de yoğun bir şekilde işlendiği yapımda, sektör devleri tarafından küçük balık olarak görülmenin karşınıza çıkarabileceği akılalmaz tehlikelerden de bahsediliyor.

Kim Catrall, Glamorous, 2023
Kim Catrall, Glamorous, 2023

Dizide makyaj dünyasına dair yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok konu eğlenceli ve trajikomik bir şekilde işleniyor. Öyle ki Marco’nun Glamorous by Madolyn markasının YouTube hesabında yaptığı canlı yayın sırasında ünlü bir güzellik influencerı hakkında sarf ettiği sözler, markanın büyük bir lince maruz kalmasına neden oluyor. Influencer Marketing Hub’ın 2022 raporunda dünya üzerindeki güzellik influencerı takipçilerinin yüzde 32’sini ABD’nin oluşturduğunu görüyoruz. Yine aynı raporda bu kitlenin yüzde 82’sinin kadınlar olduğunu ve ABD pazarında tüketicilerin yüzde 65’inin bir influencerın önermediği kozmetik ürününü almaktan çekindiğini veya almadığını okuyoruz. Kısacası bir influencer ile arayı bozmak bir kozmetik markasının yapmak isteyeceği en son hareket olabilir.

Glamorous, 2023
Glamorous, 2023

Dizinin ilerleyen bölümlerinde Glamorous by Madolyn’in satışlarının kötüye gitmeye başlaması ve kendilerine bir çatı marka altında yer vermek istemeleriyle başlayan adaletsiz yolculuk, ne yazık ki haksız rekabetin bugün bile yaygın olduğu kozmetik endüstrisinin kirli yüzünü ortaya koyarken aynı zamanda “organik” kelimesinin de sürdürülebilirlik için değil ticari kaygılar ışığında şekillendiğini bizlere anlatıyor. Insider’dan Megan Willet-Wei ve Skye Gould’a göre dünyanın 7 kozmetik devi, global çapta faaliyet gösteren 180’den fazla markanın sahibi. 2023 itibariyle kozmetik endüstrisinde 50’ye yakın markasıyla en büyük grup olan L’oréal’in, 2022’de 35 milyar doların üzerinde satış yaptığını biliyoruz. Kimseyi zan altında bırakmak istemeyiz elbette fakat bugün raflarda yer alan bir vegan ürüne harcadığınız para, yarın vegan olmayan aynı grup bünyesindeki başka bir markanın reklam bütçesine kolaylıkla harcanabilir.

Glamorous, 2023
Glamorous, 2023

Anlatmak istediği hikayeyi eleştirmenlerin de söylediği üzere çoğu zaman absürt bir abartıyla işleyen Glamorous, içerisinde geçtiği evrenin zor şartlarını ve oynanan kirli oyunları seyirciye mizah öğeleriyle anlatıyor. Şu ana kadar eleştirmenlerden pek de yüksek bir not alamayan Glamorous, dünya çapında 43 milyon saatten fazla izlenerek Netflix’in En Popüler 10’unda kalmayı başarıyor. Bakalım ilerleyen sezonlarda hikayenin kahramanı Marco’yu süslü fakat bir o kadar da vahşi makyaj dünyasında ne gibi sürprizler bekliyor.

Yorumlar