Modanın 10 Dev Markası 2022’de Ne Kadar Kazandı?

Kaynak: blog.styliafoe.com

Tüm dünyayı sarsan pandemide maddi olarak en fazla zarar gören endüstrilerin başında gelen moda endüstrisi, 2022’de yaralarını hızlı bir şekilde sardı. 2020’yi ve akabinde 2021’i etkileyen pandeminin izleri 2022’de silinirken, lüks moda markaları müşterilerinin tüketim alışkanlıkları her ne kadar farklılaşmış olsa da kar marjlarını artırarak güzel bir yıl geçirdi. Harmony Evans’a göre kaliteli, duyarlı, trend yaratabilen markalar bu işten karlı çıktı ve 2023’e güzel bir giriş yaptı. Özetle moda haftaları, yeni koleksiyonlar ve heyecan yaratan iş birlikleri derken 2022, lüks moda markaları için güzel bir yıl oldu. Peki modanın 10 devi 2022’de ne kadar kazandı? Markalarının değerleri hangi rakamlara ulaştı? Gelin, beraber inceleyelim.

Louis Vuitton, Holiday, 2022
Louis Vuitton, Holiday, 2022

Endüstrinin yıllardır liderliğini sürdüren en güçlü markası nam-ı diğer “hükümdarı” Louis Vuitton, 2022’den en karlı çıkan markalar arasındaydı. Ünlü şarkıcı ve moda ikonu Pharrell Williams’ın 2023’te erkek giyimin yöneticiliğine veya daha sektörel ismiyle kreatif direktörlüğüne getirileceği dedikodularıyla birlikte kulislerde oldukça konuşulan marka elbette Virgil Abloh’un ticari zekasıyla 2022’de güzel rakamları gördü. Markanın net geliri 10 milyar doların üstüne çıkarken, marka değeri 28 milyar dolar rakamına ulaştı.

Gucci, Sonbahar/Kış, 2022
Gucci, Sonbahar/Kış, 2022

Son yılların adından en çok söz ettiren ve hatta deyim yerindeyse küllerinden yeniden doğan markalarından Gucci de yılı iyi bitiren markalardan biri oldu. Stanley Kubrick’in ikonik filmlerine övgü niteliğindeki koleksiyon kampanyalarıyla sosyal medyada kendine geniş yer bulan Gucci’nin 2022 yıl sonunda net geliri 4.5 milyar doların üstünde seyrederken, marka değeri 12.5 milyar dolara ulaştı.

Hermes, Sonbahar/Kış, 2022
Hermes, Sonbahar/Kış, 2022

TikTok’ta viral olan “Paranız olsa da Birkin alamayacağınızı biliyor muydunuz?” içeriklerinden sonra ününe ün katmaya devam eden Hermes, her ne kadar egzotik hayvan derisi kullanımıyla hala aktivist eleştirilerin hedefinde olsa da kendi müşterileri açısından popülaritesini koruyor. Markanın 2022’de net geliri 5 milyar doların üstüne çıkarken, marka değeri 10 milyar dolar rakamını gördü.

Dior, Chez Moi, 2022
Dior, Chez Moi, 2022

Özellikle çanta koleksiyonlarıyla güncel değerini hızla artırmayı başaran ve istikrarlı bir şekilde oyundaki yerini korumaya devam eden Dior, kozmetik ve giriş seviyesi aksesuar gelirleriyle kendi endüstrinin en kazançlı markalarından biri haline geldi. Christian Dior vurgusunu tekrar trend haline getiren marka, son yıllardaki atılımlarıyla ne yazık ki replika ürün endüstrisinin de göz bebeği oldu. Replika ürünler her ne kadar Dior’un varlığını tehdit ediyor gibi görünse de markanın 2022’de net geliri 6 milyar doları görürken, marka değeri 9 milyar dolara yaklaştı.

Prada, New Year, 2022
Prada, New Year, 2022

Türk tüketicinin en sevdiği lüks markaların başında gelen Prada, yenilenmeye devam eden marka kimliği ve başarılı bir şekilde yakalamaya devam ettiği genç müşteri kitlesiyle trend belirleyiciler arasındaki yerini korumayı sürdürüyor. Bu yıl 110. kuruluş yılını kutlayan markanın 2022’yi kapatırken net geliri 3.5 milyar doların üstünde, marka değeri ise 7 milyar doların üstünde rakamlara ulaştı.

Chanel, Cruise, 2022
Chanel, Cruise, 2022

2023’ün en merak edilen filmlerinden Barbie’nin gardırobunu yaratan Chanel, geçtiğimiz yılı da başarılı reklam kampanyaları ve marka elçisi seçimleriyle kapattı. Bazı tüketiciler için sadece marka isminin bile yeterli olduğunu söyleyebileceğimiz Chanel’in 2022’de reklam yüzü olarak Lily-Rose Depp gibi sosyal medyanın deyimiyle “nepo bebek” bir ismi marka elçisi ilan etmesi, marka kimliğinin de yıllar içerisinde değiştiği noktaları bize gösterdi. Markanın yıl sonunda net geliri 5 milyar doların üstüne çıkarken, marka değeri 7 milyar dolara yaklaştı.

Ralph Lauren, Sonbahar/Kış, 2022
Ralph Lauren, Sonbahar/Kış, 2022

Old money veya Türkçeleştirilmiş haliyle “gösterişsiz zengin” stilinin patlama yaşaması ve dünya çapında bir trend haline gelmesiyle birlikte gözler Ralph Lauren‘e çevrildi. Trendin en önemli ve en büyük markası olan Ralph Lauren, tamamen kendi dışında gelişen bu akımın popülerliği ile birlikte adeta altın çağını yaşıyor. Markanın satışlarındaki dramatik artış sayesinde net geliri 7 milyar dolara ulaşırken, marka değeri 6.5 milyar doları gördü.

Burberry, Monogram, 2022
Burberry, Monogram, 2022

Yenilenen marka kimliği ve marka logosu ile hedef kitlesini Gen Z’ye çeviren Burberry artık daha genç ve daha dinamik. Bugüne kadar Audrey Hepburn’den Gisele Bündchen’e birçok marka elçisiyle çalışan Burberry, özellikle monogram koleksiyonuna verdiği önem ile satışlarını artırmaya devam ediyor. Markanın 2022 yılında net geliri 4 milyar dolar rakamını görürken, marka değeri neredeyse 6 milyar dolar rakamını gördü.

Versace, Resort, 2022
Versace, Resort, 2022

Versace denince akla marka kadar markanın başında yer alan Donatella Versace de geliyor. Markanın önüne geçmeden her daim gündemde oluşu, medyayla olan yakın teması ve ünlülerle samimi ilişkileri sayesinde markanın da gücünü artırmaya devam eden Donatella Versace, başarılı koleksiyonlarla tüketicinin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Yılın sonunda Versace’nin net geliri 1 milyar dolara ulaşırken, markanın değeri ise 5.5 milyar dolara ulaştı.

Fendi, İlkbahar/Yaz, 2022
Fendi, İlkbahar/Yaz, 2022

Yaklaşık yüz yıllık geçmişiyle dünyanın en güçlü markalarından biri haline gelen Fendi, 2022’de pek ön plana çıkan bir farklılık yaratmamış olsa da istikrarlı bir şekilde satışlarını artırmaya devam etti. Markanın net geliri 1 milyar dolar rakamına yaklaşırken, marka değeri 3.5 milyar dolara yaklaştı.

Louis Vuitton, Pekin
Louis Vuitton, Pekin

Liste uzayıp giderken Balmain, Givenchy, Valentino, Armani ve Celine gibi markalar da ilk 10’da yer alabilmek için farklı yöntemlerle satışlarını artırmaya devam ediyor. Sosyal medyanın bu denli bir otorite olduğu bugünlerde markaların kar marjlarını yükseltirken imajlarını korumayı unutmamaları ve sürdürülebilir büyümeyle oyunda kalmaya devam etmeleri ise önem taşıyor.

Yorumlar