Barbie Zehirlenmesi Yaşıyor Olabilir Miyiz?

Margot Robbie, 2023

Vizyona girdiği haftasonu 337 milyon dolar ile gişe açılışı yapan Barbie, yönetmeni Greta Gerwig’e “açılışıyla en çok izlenen kadın yönetmen” ünvanını kazandırdı. Kadın yönetmenler arasında ulaştığı bu rakamla zirveye oturan Greta Gerwig, adını Hollywood’a altın harflerle yazdırırken dünya pembeye bürünmeye devam ediyor. Bugün “Barbiecore” akımıyla pazarlama dünyasına yeni bir trend kazandıran Barbie, altın çağını yaşıyor. Peki, bu kadar yoğun bir pazarlama iletişimi markaya zarar verebilir mi? Her şeyin fazlası zararken pembeden zehirlenmiş olabilir miyiz? Gelin, beraber inceleyelim.

Greta Gerwig, 2023
Greta Gerwig, 2023

Barbiecore terimini “her şeyin Barbieleşmesi veya Barbie estetiğine bürünmesi” şeklinde Türkçeleştirebiliriz. Filmin prömiyeri yaklaştıkça farklı kategorilerde hizmet ve ürün sunan markaların Barbie ile iş birliğine gitmesi, gitmeyen veya gidemeyenlerin de bir pazarlama hilesiyle vitrinlerini, ürünlerini, logolarını, mağazalarını şeker pembesine boyaması son yıllarda gördüğümüz en yoğun promosyonlardan biri. Highsnobiety’nin 19 Temmuz tarihli haberine göre film daha gösterime girmeden 30’dan fazla markayla iş birliği yaptı. ZARA’dan tutun NYX’e, Crocs’tan tutun Forever 21’a birçok markayı kapsayan bu işbirliklerinin en çok dikkat çeken ve en ilginç örneklerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Barbie x AirBnB, 2023
Barbie x AirBnB, 2023

Filmde hepimiz Rüya Evi’ni imrenerek izledik, durum böyle olunca markanın sahibi Mattel de fırsatı değerlendirmekte geç kalmadı. Malibu’da birebir Barbie’nin Rüya Evi’nden esinlenerek AirBnB iş birliğiyle inşa edilen ev, ziyaretçilerini bekliyor. Şu an gecelik konaklama ücreti hala belli olmamakla birlikte dilerseniz en kısa zamanda Rüya Evi’ni bir geceliğine de olsa kiralayabilirsiniz.

Barbie x Ruggable, 2023
Barbie x Ruggable, 2023

Rüya Evi’nde gidemiyorum diye üzülmeyin, Rüya Evi size istediğiniz zaman gelmeye hazır. Ruggable iş birliğiyle hazırlanan peluş halı koleksiyonuyla birlikte siz de Barbie gibi mükemmel rutinlere sahip olabilirsiniz.

Barbie x Bumble, 2023
Barbie x Bumble, 2023

İlişki koçunuzun Barbie olmasını ve size muhteşem bir randevu ayarlamasını ister miydiniz? Popüler randevu uygulaması Bumble, iş birliğiyle Barbie’nin veya Ken’in kullanıcıların ilişki koçu olmasına olanak sağlıyor.

Barbie x Impala Skate, 2023
Barbie x Impala Skate, 2023

Gerçek dünyaya adım atarken Ken’in yanına aldığı tek şey sarı ve plastik patenleriydi. Sizin de gerçek dünyada oldukça gerçek sorunlarla boğuşurken tek ihtiyacınız bir çift paten olabilir. Impala Skate iş birliği sayesinde gerçek dünyaya en az Ken kadar iyi uyum sağlayabilirsiniz.

Barbie x XBox, 2023
Barbie x XBox, 2023

Barbie’den biri hatıraya ne dersiniz? XBox iş birliği ile AirBnB üzerinden kiralayabileceğiniz Rüya Evi’nde de bulunan oyun konsoluna siz de sahip olabilirsiniz. Filme özel olarak tasarlanan sınırlı sayıdaki bu oyun konsolları, 2700 dolar etiketiyle alıcılarını bekliyor.

Barbie x Crocs, 2023
Barbie x Crocs, 2023

İş birlikleri bugün ZARA‘nın Barbie ismiyle piyasaya sürdüğü parfümü, Superga‘nın devasa platform topuklu spor ayakkabısı, Crocs‘un şeker görünümünde terlikeleri, Forever 21‘ın plaj seti, NYX‘in 90’ların ikonik oyuncaklarını andıran makyaj koleksiyonuyla devam ediyor. Burada sayamadığımız daha birçok marka, Barbie’nin iş birlikleri arasında yerini almayı sürdürüyor.

Barbie, 2023
Barbie, 2023

Barbiecore akımı ve beraberinde marka iş birliklerinin sosyal medyada geniş yankı bulmasıyla Mattel, geçtiğimiz ay boyunca dijital medyada 470 milyon doları aşan reklam değeri kazandı. Elbette bu rakam, içerisinde lisans anlaşmalarından ve iş birliklerinden elde edilen net geliri barındırmıyor. Haklı olarak tüm bu süreç önünde şapka çıkartılacak bir pazarlama dehasının örneği fakat her işin fazlası biraz da zarar. Filmin, etkisi azaldıkça tüketici tarafında en kaba tabirle ciddi bir tiksinme yaratacağı aşikar. Bu denli yoğun bir pazarlamanın günün sonunda ters tepeceği bir nokta mutlaka olacaktır fakat işin özü Barbie bizi zehirlerken servetine servet katmaya devam ediyor. Biz de o her zaman hayallerini kurduğumuz pembe panjurlu ev yerine Rüya Evi’nin kapitalist büyüsünde sürükleniyoruz.

Yorumlar