Barbie Her Zaman Chanel Mi Giyer?

Margot Robbie, Barbie: The Movie, 2023

Margot Robbie’nin başrolünde olduğu 21 Temmuz’da tüm dünyada vizyona girecek “Barbie: The Movie” için 6 milyondan fazla abonesi bulunan Architectural Digest’in Youtube kanalında geçtiğimiz günlerde “Margot Robbie, Sizi Barbie Rüya Evi’ne Götürüyor” başlıklı bir video yayınlandı. Başrol oyuncusu Margot Robbie ile Barbie’nin Rüya Evi’ni gezdiğimiz bu videonun ortalarında Barbie’nin 60lardaki stilinden esintilerle dolu bir gardıroba da şahit oluyoruz. Tüvit takımlardan, kapitone çantalardan ve inci kolyelerden oluşan bu gardırop size “zevk sahibi bir Chanel kadını”nı çağrıştırdıysa eğer, doğru yerdesiniz. Barbie’nin gardırobu, beyazperde için Chanel iş birliğiyle oluşturuldu ve elbette dünyanın en ikonik bebeği gerçeğe uyarlanmış ilk filminde Chanel giymeliydi. Tahmin edeceğiniz gibi bu Barbie’nin ilk moda iş birliği değil. Bugün 64 yaşını dolduran Barbie, geçmişten günümüze birçok farklı segmentten moda markasıyla iş birliği yaptı. Peki, Barbie bugüne dek hep Chanel mi giydi? Barbie’yi markalar için bu kadar özel kılan neydi? Gelin, beraber inceleyelim.

Barbie, 2023
Barbie, 2023

Dünyanın en ünlü oyuncak bebeği Barbie veya tam ismiyle Barbara Millicent Roberts, 1959 yılında Wisconsin’de dünyaya geldi. 1961 yılında Ken’in de piyasaya sürülmesiyle birlikte, yıllar içerisinde 250’den fazla kariyere de sahip olan Barbie, bir oyuncak bebekten fazlasına dönüşerek çocuklar için örnek bir rol model haline geldi. Kariyerleri o kadar ikonikti ki 1965’te uzaya bile çıktı. Barbie Media’ya göre bugün dünya üzerinde her dakika 100’den fazla Barbie, 2’den fazla Rüya Evi satılıyor. Giyim, kozmetik, ev tekstili ve kırtasiye gibi 50’den fazla kategoride isim hakkıyla raflarda kendine yer bulan Barbie, dünya çapında %99’un üstünde marka bilinirliğiyle en ünlü lisanslı oyuncak olma özelliği taşıyor. 2023’ün son çeyreğinde net marka gelirinin 6 milyar doları aşması beklenen Barbie, bugüne dek birçok markayla iş birliği yaptı. 19 milyonu aşkın Instagram takipçisiyle Barbie, bugün dünyanın en popüler influencerlarından biri.

Barbie x Oscar de la Ranta, 1985
Barbie x Oscar de la Ranta, 1985

Barbie, ilk iş birliğini 1985 yılında ünlü tasarımcı Oscar de la Ranta ile gerçekleştirdi. 4 farklı gece kıyafetine sahip bebekten oluşan koleksiyon, yıllar içerisinde tekrar ve tekrar güncellenerek piyasaya sürülmeye devam edildi. Bugün açık artırma sitelerinde Oscar de la Ranta imzalı bebekler, yaklaşık 400 dolardan alıcı buluyor.

Barbie x Donna Karan for Bloomingdale's, 1995
Barbie x Donna Karan for Bloomingdale’s, 1995

New York merkezli lüks perakende zinciri Bloomingdale’s ise 1995 yılında Donna Karan’ın koleksiyonuyla Barbie’nin iş birlikleri arasında yerini aldı. Dönemin “Upper Side New Yorker” kitlesinden ilham alınan Donna Karan imzalı Barbie, bugün 100 dolar civarında açık artırma sitelerinde kendine alıcı buluyor.

Barbie x Dianne von Furstenberg, 2006
Barbie x Dianne von Furstenberg, 2006

Belçika asıllı Amerikalı moda tasarımcısı Dianne von Furstenberg’den ilham alınarak oluşturulan 2006 model Barbie, kabin boy valizi ve elinde pasaportuyla her an seyahat etmeye hazır bir görüntüyle piyasaya sürüldü. Dianne von Furstenberg’in kendi imzasını taşıyan pembe elbisesi ve beyaz çantasıyla birlikte Barbie, üst sınıfı temsil eden bir imaja bürünüyor. Bugün DFV imzalı bu bebek, açık artırma sitelerinde 300 dolardan kendine alıcı buluyor.

Barbie x Moschino, 2015
Barbie x Moschino, 2015

Bugüne dek birçok markayı üstünde gururla taşıyan Barbie’nin tüketici tarafında en çok heyecan uyandırdığı iş birliği ise 2015 yılında Moschino ile gerçekleşti. Jeremmy Scott’ın kreatif tasarımcılığını üstlendiği koleksiyonda bebeklerin kombinleri birebir olarak üretilerek perakendede de satışa sunuldu. 700 adet olarak 150 dolar fiyat etiketiyle Net-a-porter üzerinden sınırlı sayıda satışa sunulan Moschino iş birliği bebekler, satışa çıktıkları ilk saatte tükendi. Bugün koleksiyon bebekleri açık artırma sitelerinde 750 dolara alıcı buluyor.

Margot Robbie, Vogue Summer of Looks, 2023
Margot Robbie, Vogue Summer of Looks, 2023

Barbie her ne kadar dünyanın en ikonik bebeği olsa da birçok kez kendi hararetli tartışmaların içerisinde buldu. İdeal güzellik algısını desteklemesi, farklı ten renklerine sahip bebeklerin daha uygun fiyata satılması, kız çocuklarına gerçekte sahip olamayacakları pembe bir dünya sunması gibi problematik konularla medyanın odağında olan Barbie, her tartışmanın sonunda marka değerini büyüterek yola devam etti. Margot Robbie’nin editoryal çekimlerinde baştan aşağı Chanel giydiği Vogue’un Summer of Looks özel sayısına verdiği “Barbie olmak istediğin her an hayal kurabilmektir. Cübbesini giydiği an o bir avukat, önlüğünü giydiği an o bir doktor.” demeci de Barbie’nin 60 yılı aşkın sürede geliştirdiği toplum imajını en iyi yansıtan cümlelerden biri. 220 milyon doları aşan bir hasılat beklentisiyle vizyona girecek Barbie: The Movie, hangi tartışmalara gebe onları ilerleyen günlerde göreceğiz ama bildiğimiz tek bir şey var; life in plastic, it’s fantastic!

Yorumlar